Siden 2010 har vi hjulpet virksomheder med at designe, udvikle og lancere stærke digitale produkter og løsninger.

Lad Morningbound være din digitale marketingafdeling

KLIFO

Skærpet digital synlighed på tværs af medier i en kompleks branche

KLIFO er et konsulenthus i Life Science, der understøtter biotek- og farmavirksomheder med klinisk udvikling og distribution af lægemidler. Sammen arbejder vi på at styrke deres synlighed og ramme de rette beslutningstagere.

Udfordring

KLIFO havde en udfordring med at skabe synlighed i en kompleks branche og nå ud til nye kunder. De havde mange kompetencer internt men manglede den eksterne inspiration og de rette platforme til at få hul igennem.

Plan

Med en ekstern CMO fra Morningtrain i spidsen opsatte vi et målrettet marketing-setup med bl.a. nyt website, Google marketing, LeadInfo og en styrket contentproduktion, så KLIFO kunne positionere sig tydeligere i markedet.

Resultat

På kort tid fik KLIFO både en skarpere brandpositionering og kommunikation, samt øget synlighed og flere relevante henvendelser uden at skulle opbygge en stor intern marketingafdeling.

Indhold

Ekstern CMO Udfordringen Samarbejdet

En fleksibel CMO-løsning der skaber synlighed

Vores samarbejde med KLIFO er bygget op således, at vi for en periode agerede ekstern CMO. Det betyder, at KLIFO havde én dedikeret person fra os, som sad hos dem nogle faste ugedage og rådgav om deres marketingindsatser. Udover at samarbejde med KLIFO’s egne interne ressourcer trak den eksterne CMO på alle de dygtige specialister, vi har til rådighed i Morningtrain.

Det gav KLIFO en marketingmotor, der kunne skaleres, uden at de behøvede at opbygge en stor intern marketingafdeling. Da der ikke længere var behov for en interim CMO, fortsatte samarbejdet ved, vores specialister stadig varetog dele af deres digitale kanaler.

Læs mere om vores eksterne/interime CMO løsning.

Med Morningtrain som ekstern CMO har KLIFO fået skabt resultater på tværs af kanaler. Et nyt setup med et ny skarpere brandpositionering, nyt website, contentproduktion og indsatser på tværs af Google Ads, Microsoft Ads, LeadInfo har bl.a. givet dem:

  • Flere kvalificerede leads fra de rette beslutningstagere
  • Større synlighed i en global og konkurrencepræget branche

Manglende synlighed bremsede væksten

Selvom KLIFO har mange stærke kompetencer internt, manglede de at få bragt deres viden og ydelser bredere ud. Udfordringen var at skabe synlighed og nå ud til nye kunder i en kompleks branche, hvor kommunikationen hurtigt risikerer at blive for intern og ”KLIFO-indspist”.

Derfor havde de brug for en ekstern partner, der både kunne udfordre dem og eksekvere hurtigt på tværs af platforme. Her har der især været fokus på contentproduktion i form af billeder og video til deres website og sociale medier. For netop denne del ser vi ofte, at virksomheder har svært ved selv at eksekvere på.

Bliv klogere på, hvordan vi hjælper med content produktion.

En partner der forstår forretningen

Forud for samarbejdet var KLIFO nervøse for, om en ekstern partner kunne sætte sig ind i en så kompleks branche som Life Science. Efter få uger oplevede de dog, at vi forstod deres forretning og målgruppe og kunne omsætte det til digital synlighed. Det fortæller deres CEO, René Petersen, om i videoen ovenfor.

Som ekstern CMO udfordrede vi dem med nye idéer og leverede det backoffice-setup, de manglede for at sikre, at deres komplekse ydelser blev kommunikeret enkelt og effektivt. Samarbejdet bygger på transparens, tæt sparring og en fælles ambition om at opfylde KLIFO’s fulde potentiale.

De kloge hoveder der løftede casen sammen

Maja

Maja Lindved Andersen

Senior SEO Specialist

Amalie

Amalie Koblauch

Custom Experience Director

Emelie

Emelie Carén

Art Director

Nicolai

Nicolai Berthelsen

Content Creator

Tobias

Tobias Skovdal

Grafisk Designer

Simon

Simon Lübiç Hedegård

Tracking Lead & partner

Mikkel

Mikkel Selko

Senior Frontendudvikler

Niclas Johansen
Sanne Storm
Jonas Steen

Kontakt os

Skal vi også give et bud på jeres projekt?

Går I også med overvejelser om et projekt?
Book et møde og lad os vende det sammen.

Emelie Carén
Jesper Martinussen
Emil Grimsgaard
KONTAKT OS

Første skridt i din forretningsudvikling

Vi venter allerede i spænding på at høre fra dig! Vi elsker at hjælpe virksomheder med noget på hjerte, som har digitale udfordringer, som vi kan løse sammen.

Rugårdsvej 55A 1. TV
5000 Odense C
Nyhavn 16, 4. th,
1051 København K
Skriv til os
Book et møde
Job og Karriere Find kontaktperson
Skriv til os

Første skridt i din forretningsudvikling






    Du er en stjerne

    Tak for din henvendelse

    Du skulle nu have modtaget en bekræftelsesmail.
    Vi kigger på din henvendelse og vender retur hurtigst muligt.

    Ha´ en rigtig god dag ☀️

    Book møde

    Snak med os når det passer dig bedst!

    Hvornår?

    Vælg dato

    Ledige tider

    Book møde

    Tak! - Vi skal bare lige vide lidt mere om dig






      Du er en stjerne

      Tak for din henvendelse

      Du skulle nu have modtaget en bekræftelsesmail.
      Vi kigger på din henvendelse og vender retur hurtigst muligt.

      Ha´ en rigtig god dag ☀️

      Book møde

      Snak med os når det passer jer bedst

      Hvornår?

      Vælg dato

      Ledige tider

      Book møde

      Tak! - vi skal lige vide lidt mere om jer








        Du er en stjerne

        Tak for din mødebooking

        Du skulle nu have modtaget en bekræftelsesmail.
        Vi kigger på din henvendelse og vender retur hurtigst muligt.

        Ha´ en rigtig god dag ☀️